Föreningens historia

Föreningens historia

 

Föreningens historia

 

Uiguriska Utbildningsföreningen (UUF) grundades av et gäng religiösa ungdomar i ett hus i skogs Stockholm i början av 2006. förste ordförande var Abdul ahad Mohammad. Föreningens första styrelse bestod av;

Ordf. Abdul ahad ,M

Sekr. Turgun Himit

Kultur a: Nijat Turghun

Kassör :Ibrahim Yousuf

Utbildning: Ahmed Tursun

Revisor: Omar Aziz

Ledarmöter; Tahir Nasir, Ablet Ahmed & Yasin Thorde

Föreningen får egna lokaler

Under de första åren anordnade föreningen olika studieverksamhet & Flera aktiviteter i olika platser. Med hjälp av Gud började alla pysselbitarna falla på sitt plats. år 2007 registrerades föreningen som skattefri, ideell medlemsorganisation i avsnitt (SFS1974: 174) i den svenska skattelagstiftningen . första tiden fungerade (UUF) inhyrda lokaler (bl.a. på GÄRDESBYPLAN 20 BV) som träffställen för föreningens medlemmar och som plats för dess möten.2010 inhyrdes föreningslokal: två rum i Battenvåning i Husingeplan 16 Tensta.

5

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*